Τετάρτη, 8 Φεβρουαρίου 2017

Τα βραβεία και οι διακρίσεις του 6ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Το 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας AIDFF  διεξήχθη από τις 2 έως τις 8 Φεβρουαρίου του 2017.
Φιλοξένησε πάνω από 150 ταινίες από 30 χώρες, ενώ 60 από αυτές έκαναν την πρεμιέρα τους στην Ελλάδα 
Στο φεστιβάλ περιλαμβάνονταν όλες οι κατηγορίες του Νέου Σινεμά: Μυθοπλασία μικρού και μεγάλου μήκους, video art, video dance, experimental, ντοκιμαντέρ μικρού και μεγάλου μήκους. 
Το Φεστιβάλ  αξιοποιώντας την διεθνή αναγνώριση  απένειμε, για δεύτερη φορά, και το βραβείο Rising Star Award, σε συνεργασία με το βρετανικό ίδρυμα MMBF. 
Το βραβείο Σκηνοθεσίας χορήγησε η Εταιρεία Ελλήνων Σκηνοθετών, ενώ η ΑΛΚΥΟΝΙΣ New Star Art Cinema θα διασφαλίσει σε βραβευθέντα από το Φεστιβάλ διανομή.

Τιμητικές Διακρίσεις
- Τιμητική διάκριση Ευγενίας Χατζίκου - Σπουδαστικό Νέοι Σκηνοθέτες: Γυμνά σώματα του Γιώργου  Λινάρδου
- Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασία: Ειμαρμένη του Ανδρέα Μαριανού
Ουτοπία του Νίκου Κουρού
- Ντοκιμαντέρ μεσαίου και μεγάλου μήκους: Σιωπηλός Μάρτυρας σε σκηνοθεσία του Δημήτρη  Κουτσιαμπασάκου
- Μικρού μήκους ντοκιμαντέρ: Κηφισιά Ομόνοια του Μενέλαου Κυρλίδη
- Μυθοπλασία μικρού μήκους: Κάλαντα σκηνοθεσία Θάνος Ψυχογυιός
Ο κλειδαράς σκηνοθεσία Μιλτιάδης Χρηστίδης
Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη
- Video Art:  Film Noir του Θανάση Πάνου
- Video Dance  Imago Ep.II: Symmetry  Dani Joss
- Experimental - Πειραματικό:  Μύγες  Νάντια Ζυγούρη - Άρης Παυλίδης
Μια ιδιαίτερη τιμητική διάκριση δόθηκε από το Φεστιβάλ στην ταινία Συναντήσεις, που δημιούργησαν οι μαθητές του 2ου Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας (Φυλακών) Τρικάλων
Βραβεία
- Διαγωνιστικό Σπουδαστικό - Νέοι Σκηνοθέτες: Πρωταπριλιά σε σκηνοθεσία Αποστόλη Ηλιόπουλου
- Βραβείο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους: Through the Pane της Dawn Westlake από τις Ηνωμένες Πολιτείες
- Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεσαίου και μεγάλου μήκους: Πνοή ζωής των Δημήτρη Βερνίκου και Πόλυς Βλάχου 
- Animation:  Νενικήκαμεν – the runner του Ζάχου Σαμολαδά
- Βραβείο μουσικής: Γιώργος Ραμαντάνη για την ταινία Phantom Limb σε σκηνοθεσία Μιχάλη Φελάνη
- Βραβείο Φωτογραφίας: Πέτρος Αντωνιάδης για την ταινία Ο Θεατής σε σκηνοθεσία Θοδωρή Βουρνά
- Βραβείο Σεναρίου: Κωνσταντίνος Χαλιάσας για την ταινία Dove   
- Βραβείο μοντάζ: Δημήτρης Πολύζος και Μιχάλης Ρουμπής για την ταινία Στολισμένος
- Βραβείο ανδρικής ερμηνείας: Μάκης Παπαδημητρίου για την ταινία Ο κύβος σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Σκούρα
- Βραβείο γυναικείας ερμηνείας: Αριέττα Μουτούση για την ταινία Γενέθλια σε σκηνοθεσία Δημήτρη Κατσιμίρη
- Βραβείο Σκηνοθεσίας: Αλέξανδρος Σκούρας για την ταινία Ο κύβος
- Βραβείο καλύτερης ταινίας  διεθνούς τμήματος: Ardak Esmaeil Monsef από το Ιράν
- Βραβείο Νέοι σκηνοθέτες διεθνούς τμήματος: Bartosz Kruhlik από την The National Polish Film School in Lodz
- Βραβείο κοινού: Ψηλά του Χρυσόστομου Μπάρμπα

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.